Kategorie
Bez kategorii

Niechciany lokator w mieszkaniu w Warszawie.

Skup mieszkań w Warszawie dotyczy często nieuregulowanych stanów prawnych nieruchomości czy też innych wad prawnych mieszkania. Jednym, często spotykanym problemem, z którym borykają się właściciele mieszkań w Warszawie są niechciani lokatorzy czyli osoby zajmujące mieszkanie beż żadnego tytułu prawnego w szczególności ze względu na wypowiedzianą już umowę najmu takiego mieszkania. Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania mogło nastąpić bez względu na przyczynę czy to ze względu na urządzanie imprez i powodowanie hałasu czy ze względu na niepłacenie umówionego czynszu.

Jak usunąć nieuczciwego lokatora z mieszkania w Warszawie?

Jeżeli w mieszkaniu w Warszawie znajduje się niechciany lokator w pierwszej kolejności należy wezwać go do opuszczenia i wydania mieszkania właścicielowi. Wezwanie do opróżnienia i opuszczenia mieszkania musi być zgodne z prawem i nie może wiązać się z nękaniem nachodzeniem czy tym bardziej grożeniem byłemu najemcy mieszkania.

Drugi krok do odzyskania zajmowanego mieszkania przez niechcianego lokatora.

Jeżeli wezwania do opuszczenia mieszkania nie przyniosły żadnego skutku a niechciany lokator nadal nie zamierza wyprowadzić się z zajmowanego mieszkania konieczne będzie skierowanie pozwu do sądu o opróżnienie mieszkania w celu uzyskania wyroku eksmisyjnego, na podstawie którego zgodnie z przepisami prawa będzie można odzyskać własne mieszkanie w Warszawie i dokonać eksmisji niechcianego lokatora za pomocą komornika.

Niestety uzyskanie wyroku eksmisyjnego wiąże się z upływem czasu, w którym właściciel najczęściej nie uzyskuje wynagrodzenia za korzystanie z mieszkania. Sytuacja taka jest bardzo nieprzyjemna i niekorzystna dla właściciela bowiem musi on stawiać się w Sądzie, składać oświadczenia, kompletować dowody co jest nie tylko czasochłonne ale także kosztowne.

Właściciele mieszkań w Warszawie często borykają się z problemami nierzetelnych lokatorów, którzy na pierwszy rzut oka wydają się poważnymi i odpowiedzialnymi ludźmi a po kilku miesiącach okazują się być lekkomyślni i nieodpowiedzialni. Napływ osób z mniejszych miejscowości do Warszawy w celach najczęściej zarobkowych powoduje, że warszawski rynek mieszkań na wynajem jest bardzo nasycony i dla każdego chętnego znajdzie się na tym rynku odpowiednie mieszkanie. Nie każdy jednak właściciel wynajmowanego mieszkania w Warszawie jest zadowolony i pozytywnie ocenia współpracę z lokatorami wynajmującymi mieszkanie. Lokatorzy często za wynajem mieszkań nie płacą w terminie, niszczą oddane do używania przedmioty znajdujące się w mieszkaniu  czy też w ogóle unikają kontaktu.

Na nic zdają się prośby o zwrot mieszkania i jego opuszczenie i często jedyną drogą do odzyskania swojej własności jest kosztowna i długotrwała droga sądowa.

Eksmisja tylko zgodnie z prawem.

W celu odzyskania własnego mieszkania w Warszawie właściciel musi skorzystać z pomocy komornika. Po uzyskaniu wyroku eksmisyjnego, po jego uprawomocnieniu się należy z tym dokumentem zgłosić się do komornika i złożyć wniosek o eksmisje niechcianego lokatora.

Komornik przeprowadzi wszystkie czynności eksmisyjne, opróżni lokal w asyście policji i wyda go właścicielowi mieszkania.

To jedyna zgodna z prawem droga do odzyskania swojej własności.

Eksmisja lokatora

Niedopuszczalne praktyki właścicieli. 

Właściciele mieszkań często zirytowani i zniecierpliwieni dopuszczają się praktyk w celu odzyskania własnego mieszkania, które niekoniecznie są zgodne z prawem. Zakazane jest nachodzenie lokatora w mieszkaniu i nękanie go. Zakazane jest także wyrzucanie prywatnych rzeczy nierzetelnych lokatorów na korytarz i zmiana zamków i tym bardziej zakazana jest przemoc i groźby jej użycia.

Gdy niechciany lokator nie ma dokąd iść.

Sąd przed wydaniem wyroku eksmisyjnego sprawdza sytuację prawną byłego nierzetelnego najemcy mieszkania w Warszawie. Jeżeli niechciany lokator nie ma innego miejsca, do którego może się przenieść wówczas Sąd może przyznać mu mieszkanie socjalne określane jako lokal socjalny. Procedura uzyskania lokalu socjalnego trwa czasem bardzo długo, często nawet latami dlatego sytuacja właściciela mieszkania w Warszawie nie należy do komfortowych.

Przyznanie lokalu zastępczego jest obowiązkowe w przypadku kobiet w ciąży, osób niepełnosprawnych, małoletnich oraz osób chorych. Dlatego też w przypadku, gdyby nierzetelnym najemcą, który nie chce opuścić mieszkania okazała się jedna z wymienionych osób przyznanie lokalu zastępczego przez Sąd będzie nieuniknione i spowoduje wydłużenie czasu odzyskania własnego mieszkania przez właściciela.

Z uwagi na niechcianych lokatorów właściciele mieszkań często decydują się na sprzedaż mieszkania z lokatorem w Warszawie z tzw. lokatorem bowiem bywa, że nie mają środków finansowych na walkę z niefrasobliwymi najemcami lub zwyczajnie nie mają na to psychicznej siły.

Jak się okazuje skup mieszkań w Warszawie to nie tylko intratna inwestycja ale często także problemy, których rozwiązanie jest często trudne ze względu na sytuację prawną i wiążę się z nakładami finansowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *